br>

Wariant 1.
Obsługa komputera oczami - mocowanie Tobii

Komunikator System Sensor Pic z Tobii

System Sensor Pic / Tobii to zespół urządzeń nowej generacji pozwalające na ergonomiczną oraz precyzyjną obsługę komputera, telewizora czy dekodera TV. Łączy w sobie funkcjonalność sterowania komputerem za pomocą wzroku, przycisku lub czujnika dotyku. Różnorodne opcje sterowania komputerem zintegrowane w jednym urządzeniu pozwalają na indywidualne wybranie najbardziej efektywnego dla danego użytkownika sposobu pracy na komputerze. Komunikator System Sensor Pic zapewnia dostęp do wszystkich funkcji komputera i nie tylko. Urządzenie płynnie konwertuje ruch gałek ocznych na ruch kursora na komputerze. Wymaga jednokrotnej kalibracji, która zajmuje kilkadziesiąt sekund. Niezależnie od koloru oczu, okularów, szkieł kontaktowych, oświetlenia czy niekontrolowanych ruchów głowy system śledzi ruch gałek ocznych umożliwiając obsługę komputera, a dodatkowe opcje pozwalają na zindywidualizowanie obsługę urządzeń. Dla wielu osób z niepełnosprawnością ruchową sterowanie komputerem za pomocą wzroku jest najszybszym, najprostszym oraz najbardziej ergonomicznym sposobem obsługi komputera. Pozwala tym samym na utrzymanie niezależności umożliwiając elektroniczne podpisywanie dokumentów, korzystanie z bankowości elektronicznej, dokonywanie zakupów. Tworzenie dokumentów i korzystanie z zaawansowanych aplikacji, jak również na swobodne przeglądanie Internetu, pozostawanie w kontakcie ze znajomymi, granie w gry, korzystanie ze FB, włączanie i wyłączanie światła lub telewizora. Możliwości są nieograniczone.
Do komunikatora System Sesor można podłączyć inne rządzenia:
przełączniki, kamery, czujniki indukcyjne i inne czujniki.

Inne rozwiązania czujników. Przed podłączeniem innych czujników pierw należy zapoznać się z instrukcją obsługi lub skontaktować się z pomocą techniczną tel. 502 485 205.

Komunikator System Sensor CAM

Komunikator dla niepełnosprawnych niemówiących

Wariant 2.
Obsługa komputera za pomocą wzroku - Cam

Komunikator System Sensor Pic / Cam

Dzięki nowemu urządzeniu, które kosztuje mniej niż się spodziewasz, miliony osób cierpiących na stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona, dystrofię mięśniową czy mające urazy rdzenia kręgowego lub będące po amputacjach, mogą wchodzić w interakcje z komputerem i zarazem otoczeniem za pomocą wzroku. Nowe urządzenie System Sensor Cam może dokładnie wykryć, w którym kierunku dana osoba patrzy, poprzez śledzenie ruchu jej oczu.
Komunikator System Sensor Cam to aplikacja, która służy do pisania na komputerze za pomocą gałki oka. Program współpracuje z kamerami HD 1080, dedykowana kamera to Logitech kamera C920. Aplikacja ta jest płatnym dodatkiem do programu Komunikatora System Sensor i jest alternatywą dla centralki Komunikatora System Sensor V5. Podczas instalacji programu Komunikator System Sensor Cam instaluje się również program System Sensor. Oba programy tworzą jedną zintegrowaną całość i nie są wymagane żadne dodatkowe urządzenia oraz czujniki. Posługujemy się programem System Sensor dokładnie tak jak w przypadku korzystania z centralki (czarne pudełko). 

web design software free
Komunikator dla osób niepełnosprawnych niemówiących

Kamera C920 HD

System Sensor Pic / Windows 7, 8, 10


Poradniki komunikatora System Sensor Pic.

Centralka Pro
Centralko Mini

Do programu komunikatora Systemy Sensor CAM możemy podłączyć również centralkę Pro lub centralkę Mini. Zasada posługiwania się centralką jest identyczna jak w przypadku czujnika dotyku czy czujnika Tobii.

Komunikator dla osób niepełnosprawnych niemówiących
Komunikator dla osób niepełnosprawnych niemówiących

Komunikacja za pomocą
gałki oka - Kamera HD

System Sensor Pic / Windows 7, 8, 10

Komunikatorem System Sensor Pic możemy sterować również za pomocą kamery internetowej LogiTech C-920 HD. W tym przypadku mamy do czynienia z klasycznym połączeniem dwóch aplikacji System Sensor Pic oraz System Sensor CAM. Jest to bardzo podobne rozwiązanie jak w przypadku komunikatora dla osób niepełnosprawnych System Sensor CAM. W tym rozwiązaniu wystarczy zaznaczyć w ustawieniu, który z kierunków ruchu gałki oka wybieramy do akceptacji wyboru wiersza czy kolumny. Mamy do wyboru w lewo, w prawo, w górę, w dół. Z doświadczenie zawodowego proponuję wybrać w lewo lub w prawo.
Poradniki komunikatora System Sensor Pic.

Piszemy za pomocą komunikatora

Pierwsze kroki z programem System Sensor CAM, podczas pisania jest uruchomiona klawiatura ekranowa z słownikiem.

Sterowanie myszką za pomocą gałki oka

Sposób posługiwania się programem Komunikator System Sensor Cam. Jeżeli chcemy dokonać wyboru znaku (funkcji) należy wykonać ruch oka. Kierunek ruchu oka, który akceptuje wybór funkcji należy ustalić w ustawieniach aplikacji Komunikator System Sensor CAM.

Włącza/wyłącza aktywację ruchu gałki oka:

- ruch w prawo;

- ruch w lewo;

- ruch w górę;

- ruch w dół.

Przykład wyłączenia panelu głównego podczas pisania za pomocą gałki oka. Okno z wizerunkiem twarzy można zminimalizować.

Komunikator dla osób niepełnosprawnych niemówiących
Komunikator dla osób niepełnosprawnych niemówiących

Ustawienia programu

- Czułość pionowa - czułość ruchu gałki oka w pionowa;

- Czułość pozioma - czułość ruchu gałki oka w poziomie;

- Parametr - odśwież położenia twarzy należy ustawić na 1;

Kalibracja położenia oczu - określa pole identyfikacji pozycji gałki oka wyznaczoną przez zieloną ramkę. Parametry te powinny być tak ustawione by oczy znajdowały się w zielonej ramce:

włącza/wyłącza aktywację ruchu gałki oka:

- ruch w prawo;

- ruch w lewo;

- ruch w górę;

- ruch w dół.

Jeżeli, któraś z funkcji - ruch w prawo, ruch w lewo, ruch w górę, ruch w dół jest włączona to ruch gałki oka będzie aktywować wybór wiersza lub kolumny. Wystarczy tylko gałkę oka skierować w właściwą stronę. I tak np. jeżeli zaznaczymy ruch w prawo to jeżeli skierujemy gałkę oka w prawo to aktywujemy wybór znaku. W przykładach jest włączony ruch w lewo ponieważ wirtualna klawiatura programu System Sensor znajduje się z prawej strony i włączenie ruch w prawo mogło by przypadkowo aktywować wybór znaku. Aktywacja znaku jest konieczna do wyboru liter, liczb, kierunku przesuwu myszy po ekranie monitora itp.

- Odśwież po aktywacji [ms] - określa co jaki czas ma być aktywowany ruch gałki oka - domyślna ustawienia to 500 [ms];

- Odśwież położenie twarzy, określa co ile klatek ma odświeżać obraz z kamery - domyślnie ustawione jest na 1;

- Dźwięk aktywacji - włącza/wyłącza dźwięk aktywacji w głośniku komputera.

Wymagania sprzętowe dla programu System Sensor Cam: system operacyjny od Win XP lub nowszy, pamięć RAM minimum 4Gb, procesor i3.

USTAWIENIA

Jak poprawnie skonfigurować program System Sensor CAM.

APLIKACJA

Pierwsze kroki z programem System Sensor CAM.

Porównanie komunikatorów

Komunikator System Sensor Y/Pic

Poradnik dotyczący porównania programów komunikatora System Sensor Y - Windows Windows 7, 8, 10 / System Sensor Pic - Windows 7, 8, 10 / System Sensor Pic - Android od wersji 6.0