Komunikator System Sensor CAM

Komunikator dla niepełnosprawnych niemówiących
Komunikator System Sensor Cam to aplikacja, która służy do pisania na komputerze za pomocą gałki oka. Program współpracuje z kamerami HD 1080, dedykowana kamera to Logitech kamera C920. Aplikacja ta jest płatnym dodatkiem do programu Komunikatora System Sensor i jest alternatywą dla centralki Komunikatora System Sensor V5. Podczas instalacji programu Komunikator System Sensor Cam instaluje się również program System Sensor. Oba programy tworzą jedną zintegrowaną całość i nie są wymagane żadne dodatkowe urządzenia oraz czujniki. Posługujemy się programem System Sensor dokładnie tak jak w przypadku korzystania z centralki (czarne pudełko). 

web design software free
Komunikator dla osób niepełnosprawnych niemówiących

Kamera C920 HD

System Sensor Pic / Windows 7, 8, 10


Poradniki komunikatora System Sensor Pic.

Centralka Pro
Centralko Mini

Do programu komunikatora Systemy Sensor CAM możemy podłączyć również centralkę Pro lub centralkę Mini. Zasada posługiwania się centralką jest identyczna jak w przypadku czujnika dotyku czy czujnika Tobii.

Komunikator dla osób niepełnosprawnych niemówiących
Komunikator dla osób niepełnosprawnych niemówiących

Komunikacja za pomocą
gałki oka - Kamera HD

System Sensor Pic / Windows 7, 8, 10

Komunikatorem System Sensor Pic możemy sterować również za pomocą kamery internetowej LogiTech C-920 HD. W tym przypadku mamy do czynienia z klasycznym połączeniem dwóch aplikacji System Sensor Pic oraz System Sensor CAM. Jest to bardzo podobne rozwiązanie jak w przypadku komunikatora dla osób niepełnosprawnych System Sensor CAM. W tym rozwiązaniu wystarczy zaznaczyć w ustawieniu, który z kierunków ruchu gałki oka wybieramy do akceptacji wyboru wiersza czy kolumny. Mamy do wyboru w lewo, w prawo, w górę, w dół. Z doświadczenie zawodowego proponuję wybrać w lewo lub w prawo.
Poradniki komunikatora System Sensor Pic.

Piszemy za pomocą komunikatora

Pierwsze kroki z programem System Sensor CAM, podczas pisania jest uruchomiona klawiatura ekranowa z słownikiem.

Sterowanie myszką za pomocą gałki oka

Sposób posługiwania się programem Komunikator System Sensor Cam. Jeżeli chcemy dokonać wyboru znaku (funkcji) należy wykonać ruch oka. Kierunek ruchu oka, który akceptuje wybór funkcji należy ustalić w ustawieniach aplikacji Komunikator System Sensor CAM.

Włącza/wyłącza aktywację ruchu gałki oka:

- ruch w prawo;

- ruch w lewo;

- ruch w górę;

- ruch w dół.

Przykład wyłączenia panelu głównego podczas pisania za pomocą gałki oka. Okno z wizerunkiem twarzy można zminimalizować.

Komunikator dla osób niepełnosprawnych niemówiących
Komunikator dla osób niepełnosprawnych niemówiących

Ustawienia programu

- Czułość pionowa - czułość ruchu gałki oka w pionowa;

- Czułość pozioma - czułość ruchu gałki oka w poziomie;

- Parametr - odśwież położenia twarzy należy ustawić na 1;

Kalibracja położenia oczu - określa pole identyfikacji pozycji gałki oka wyznaczoną przez zieloną ramkę. Parametry te powinny być tak ustawione by oczy znajdowały się w zielonej ramce:

włącza/wyłącza aktywację ruchu gałki oka:

- ruch w prawo;

- ruch w lewo;

- ruch w górę;

- ruch w dół.

Jeżeli, któraś z funkcji - ruch w prawo, ruch w lewo, ruch w górę, ruch w dół jest włączona to ruch gałki oka będzie aktywować wybór wiersza lub kolumny. Wystarczy tylko gałkę oka skierować w właściwą stronę. I tak np. jeżeli zaznaczymy ruch w prawo to jeżeli skierujemy gałkę oka w prawo to aktywujemy wybór znaku. W przykładach jest włączony ruch w lewo ponieważ wirtualna klawiatura programu System Sensor znajduje się z prawej strony i włączenie ruch w prawo mogło by przypadkowo aktywować wybór znaku. Aktywacja znaku jest konieczna do wyboru liter, liczb, kierunku przesuwu myszy po ekranie monitora itp.

- Odśwież po aktywacji [ms] - określa co jaki czas ma być aktywowany ruch gałki oka - domyślna ustawienia to 500 [ms];

- Odśwież położenie twarzy, określa co ile klatek ma odświeżać obraz z kamery - domyślnie ustawione jest na 1;

- Dźwięk aktywacji - włącza/wyłącza dźwięk aktywacji w głośniku komputera.

Wymagania sprzętowe dla programu System Sensor Cam: system operacyjny od Win XP lub nowszy, pamięć RAM minimum 4Gb, procesor i3.

USTAWIENIA

Jak poprawnie skonfigurować program System Sensor CAM.

APLIKACJA

Pierwsze kroki z programem System Sensor CAM.

Porównanie komunikatorów

Komunikator System Sensor Y/Pic

Poradnik dotyczący porównania programów komunikatora System Sensor Y - Windows Windows 7, 8, 10 / System Sensor Pic - Windows 7, 8, 10 / System Sensor Pic - Android od wersji 6.0